Key Features
• Long range UTP video signal transfer up to 900m (3,000ft)
• Powerful surge and lightning protection
• Quick and convenient installation & management
• High quality video with stable performance & dual video display
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/3″ Super HAD CCD II |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.15Lux@F1.2 (50IRE), 0.0003Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 2.8 ~ 10mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.2(Wide) ~ 2.8(Tele) |
| Angular Field of View | H : 94.4°(Wide) ~ 28°(Tele) / V : 69.2°(Wide) ~ 21°(Tele) |
| Min. Object Distance | 0.2m (0.66ft) |
| Lens Type | DC Auto Iris |
| Mount Type | Board-in type |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0° ~ 352° |
| Tilt Range | 0° ~ 73° |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Panasonic, Bosch, Honeywell, Vicon |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +50°C (+14°F ~ +122°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | 28V AC ±10%, 24V AC, 12V DC±10% |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Plastic (Dome cover : Clear) |


