Key Features
• 1/3” Super HAD color CCD
• Based on W-V, the latest generation of Winner DSP engine
• SSNRIII, Upgraded 2D/3D noise reduction technology
• Day & Night capability for 24/7 operation
• High resolution of 600TV lines
• Min. illumination – 0.05Lux@F1.2 (Color)- 0.0001Lux@F1.2 (Color sens-up)
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/3″ Super HAD CCD II |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines |
| Min. Illumination | 0.05Lux@F1.2 (50IRE) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Lens Type | Manual / Auto iris (Video / DC) |
| Mount Type | C / CS |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Panasonic, Bosch, Honeywell, Vicon |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | Dual (24V AC & 12V DC ±10%), 28V AC ±10% |
| Mechanical | |
| Color / Material | Black & Dark gray |
| RAL Code | Aluminum, Steel |


