Key Features
• High resolution of 650TV lines, 700TV lines (B/W)
• Min.illumination 0.3Lux (Color), 0.01Lux (B/W)
• 3.9x V/F lens (2.8 ~ 11mm)
• 128x WDR (Wide Dynamic Range) (NTSC)
• VPS (Virtual Progressive Scan)
• Intelligence Video Analystic function
• Min.illumination 0.3Lux (Color), 0.01Lux (B/W)
• 3.9x V/F lens (2.8 ~ 11mm)
• 128x WDR (Wide Dynamic Range) (NTSC)
• VPS (Virtual Progressive Scan)
• Intelligence Video Analystic function
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/3″ Super HAD CCD (Double scan) |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 650TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.1Lux@ F1.2 (50IRE), 0.0002Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 2.8 ~ 11mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.2(Wide) ~ 2.8(Tele) |
| Angular Field of View | H : 94°(Wide) ~ 26°(Tele) / V : 67°(Wide) ~ 20°(Tele) |
| Min. Object Distance | 0.2m (0.66ft) |
| Lens Type | DC Auto Iris |
| Mount Type | Board-in type |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0° ~ 352° |
| Tilt Range | 0° ~ 73° |
| Operational | |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Gain Control | Fixed / Moved / Fence / Tracking / Counting |
| White Balance | Off / On |
| LDC | Off / On |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (-14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | Dual (24V AC & 12V DC ±10%), Built-in fan & heater (24V AC±10%) |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Aluminum, Plastic (Dome cover : Clear) |


