Key Features
• 1/3″ Vertical double density color CCD
• Built-in SV-V, the latest generation of SV DSP engine
• Powerful dynamic range of 128x (NTSC), 160x (PAL)
• Built-in 3.9x (2.8 ~ 11mm) varifocal lens with auto iris
• SSNRIII, Upgraded 2D/3D noise reduction technology
• Day & Night with ICR (Infrared Cutfilter Removal)
• Built-in SV-V, the latest generation of SV DSP engine
• Powerful dynamic range of 128x (NTSC), 160x (PAL)
• Built-in 3.9x (2.8 ~ 11mm) varifocal lens with auto iris
• SSNRIII, Upgraded 2D/3D noise reduction technology
• Day & Night with ICR (Infrared Cutfilter Removal)
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/3″ Super HAD CCD (Double scan) |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.3Lux@ F1.2 (50IRE), 0.0006Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 2.8 ~ 11mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.2(Wide) ~ 2.8(Tele) |
| Angular Field of View | H : 102°(Wide) ~ 28°(Tele) / V : 73°(Wide) ~ 21°(Tele) |
| Min. Object Distance | 0.2m (0.66ft) |
| Lens Type | DC Auto Iris |
| Mount Type | Board-in type |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0° ~ 355° |
| Tilt Range | 0° ~ 90° |
| Operational | |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Gain Control | Fixed / Moved / Area / Fence / Tracking / Detection / Counting |
| White Balance | Off / On |
| LDC | Off / On |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -50°C ~ +55°C (-58°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | Dual (24V AC & 12V DC ±10%), Built-in fan & heater (24V AC±10%) |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Aluminum, Plastic (Dome cover : Clear) |


