Key Features
• Max 2M (1920 x 1080), Full HD(1080p) resolution
• HD-SDI (High Definition Serial Digital Interface)
• Enhanced WDR (100dB)
• IR LED (Min.illumination 0Lux)
• Built-in 3~ 8.5mm(2.8x) Motorized Varifocal lens
• Tampering, Face/Motion Detection
• HD-SDI (High Definition Serial Digital Interface)
• Enhanced WDR (100dB)
• IR LED (Min.illumination 0Lux)
• Built-in 3~ 8.5mm(2.8x) Motorized Varifocal lens
• Tampering, Face/Motion Detection
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/3″ Progressive scan CMOS |
| NETD | Progressive |
| Min. Illumination | 1Lux@F1.2, 0.015Lux (Sens-up, 60x) |
| Video Out | SMPTE292M (HD-SDI) |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3 ~ 8.5mm |
| Max. Aperture Ratio | F1.2 |
| Angular Field of View | H : 105.5°(Wide) ~ 37.1°(Tele) / V : 57.5°(Wide) ~ 21.0°(Tele) |
| Min. Object Distance | 0.5m (1.64ft) |
| Lens Type | DC auto iris |
| Mount Type | Board-in type |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Panasonic, Bosch, Honeywell, Vicon, AD, GE |
| Gain Control | Tampering, Virtual line, Enter/Exit, Appear / Disappear, Motion Detection |
| White Balance | Off / On |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | Dual (24V AC & 12V DC ±10%) |
| Mechanical | |
| Color / Material | Dark gray |
| RAL Code | Aluminium |


