Key Features
• 1/4”Super HAD CCD
• 600TV lines high resolution
• 12x optical zoom (3.9 ~ 46mm)
• 0.2Lux ultra-low light sensitivity
• Features samsung’s W-V DSP chipset
• 1/4” 600TV lines high resolution
• Coax communication support
• 600TV lines high resolution
• 12x optical zoom (3.9 ~ 46mm)
• 0.2Lux ultra-low light sensitivity
• Features samsung’s W-V DSP chipset
• 1/4” 600TV lines high resolution
• Coax communication support
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/4″ Super HAD CCD II |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.2Lux@F1.67 (50IRE), 0.0004Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.9 ~ 46mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.67(Wide) ~ 1.88 (Tele) |
| Angular Field of View | H : 51.54°(Wide) ~ 4.49°(Tele) / V : 39.28°(Wide) ~ 3.39°(Tele) |
| Min. Object Distance | 1m (3.28ft) |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 360° Endless |
| Pan Range | 650°/sec |
| Pan Speed | 0.05°/sec ~ 120°/sec (Proportional zoom ratio) |
| Tilt Range | -5° ~ 185° |
| Tilt Speed | 650°/sec |
| Rotate Range | 0.05°/sec ~ 120°/sec (Proportional zoom ratio) |
| Sequence | 255 |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Vicon, Panasonic, Bosch, Honeywell, AD, GE |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| LDC | Off / On |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | 24V AC ±10% |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Plastic (Dome cover : Clear) |


