Key Features
• High resolution of 680TV lines
• Min. illumination 0.2Lux@F1.6 (Color), 0.01Lux (B/W)
• Powerful 37x Zoom (3.5 ~ 129.5mm), Digital 16x
• Day & Night (ICR), SSNRIII
• Motion Detection
• Coaxial control (Pelco-C), RS-485, 24V AC
• Min. illumination 0.2Lux@F1.6 (Color), 0.01Lux (B/W)
• Powerful 37x Zoom (3.5 ~ 129.5mm), Digital 16x
• Day & Night (ICR), SSNRIII
• Motion Detection
• Coaxial control (Pelco-C), RS-485, 24V AC
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/4″ Ex-view HAD CCD II |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 680TV lines |
| Min. Illumination | 0.00002Lux@F1.6 |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.5 ~ 129.5mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.6(Wide) ~ 2.9(Tele) |
| Angular Field of View | H : 56.26°(Wide) ~ 1.62°(Tele) / V : 43.28°(Wide) ~ 1.22°(Tele) |
| Min. Object Distance | 1.8m (5.91ft) |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 360° Endless |
| Pan Range | 500°/sec |
| Pan Speed | 0.024°/sec ~ 120°/sec (Proportional zoom ratio) |
| Tilt Range | -5° ~ 185° |
| Tilt Speed | 500°/sec |
| Rotate Range | 0.024°/sec ~ 120°/sec (Proportional zoom ratio) |
| Sequence | 255 |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Panasonic, Bosch, Honeywell, Vicon, AD, GE |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | 24V AC ±10% |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Plastic (Dome cover : Clear) |


