Key Features
• 1/4″ Ex-view HAD PS color CCD
• Powerful 12x optical zoom (3.6 ~ 44.3mm) and 16x digital zoom
• Motion adaptive digital noise reduction (3D+2D)
• Powerful dynamic range of 128x (NTSC), 160x (PAL)
• True Day & Night (ICR)
• VPS (Virtual Progressive Scan)
• High resolution of 600TV lines (Color), 700TV lines (B/W)
• Powerful 12x optical zoom (3.6 ~ 44.3mm) and 16x digital zoom
• Motion adaptive digital noise reduction (3D+2D)
• Powerful dynamic range of 128x (NTSC), 160x (PAL)
• True Day & Night (ICR)
• VPS (Virtual Progressive Scan)
• High resolution of 600TV lines (Color), 700TV lines (B/W)
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/4″ Ex-view HAD CCD (Double scan) |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.7Lux@F1.65 (50IRE), 0.001Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.6 ~ 44.3mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.65(Wide) ~ 2.01(Tele) |
| Angular Field of View | H : 54.44°(Wide) ~ 4.64°(Tele) / V : 41.42°(Wide) ~ 3.52°(Tele) |
| Min. Object Distance | 1m (3.28ft) |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 360° Endless |
| Pan Range | 650°/sec |
| Pan Speed | 0.05°/sec ~ 120°/sec (Proportional zoom ratio) |
| Tilt Range | -5° ~ 185° |
| Tilt Speed | 650°/sec |
| Rotate Range | 0.05°/sec ~ 120°/sec (Proportional zoom ratio) |
| Sequence | 255 |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Panasonic, Bosch, Honeywell, Vicon, AD, GE |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| LDC | Off / On |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -50°C ~ +55°C (-58°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | 24V AC ±10% |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Aluminum, Plastic (Dome cover : Clear) |


