Key Features
• 1/3″ Super HAD CCDII
• 3.6x (2.8 ~ 10mm) varifocal lens with auto iris
• Built-in high-performance IR LEDs (IR distance 20m)
• SSNRIII, Upgraded 2D/3D noise reduction
• Day & Night(ICR)
• 600TV lines (Color), 700TV lines (B/W)
• 3.6x (2.8 ~ 10mm) varifocal lens with auto iris
• Built-in high-performance IR LEDs (IR distance 20m)
• SSNRIII, Upgraded 2D/3D noise reduction
• Day & Night(ICR)
• 600TV lines (Color), 700TV lines (B/W)
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/3″ Super HAD CCD II |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.15Lux@F1.2 (50IRE), 0.0003Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 2.8 ~ 10mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.2(Wide) ~ 2.8(Tele) |
| Angular Field of View | H : 94.4°(Wide) ~ 28°(Tele) / V : 69.2°(Wide) ~ 21°(Tele) |
| Lens Type | DC Auto Iris |
| Mount Type | Board-in type |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0° ~ 352° |
| Tilt Range | 0° ~ 73° |
| Operational | |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | Dual (24V AC & 12V DC ±10%) |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Aluminum, Plastic (Dome cover : Smoked) |


