Key Features
• 1/4” Super HAD color CCD
• Based on W-V, the latest generation of Winner DSP engine
• Powerful 12x optical zoom (3.9 ~ 46mm) and 16x digital zoom
• SSNRIII, Upgraded 2D/3D noise reduction technology
• Day & Night with ICR (Infrared Cutfilter Removal)
• High resolution of 600TV lines (Color), 700TV lines (B/W)
• Based on W-V, the latest generation of Winner DSP engine
• Powerful 12x optical zoom (3.9 ~ 46mm) and 16x digital zoom
• SSNRIII, Upgraded 2D/3D noise reduction technology
• Day & Night with ICR (Infrared Cutfilter Removal)
• High resolution of 600TV lines (Color), 700TV lines (B/W)
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/4″ Super HAD CCD |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.2Lux@F1.67 (50IRE), 0.0004Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.9 ~ 46mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.67(Wide) ~ 1.88(Tele) |
| Angular Field of View | H : 51.54°(Wide) ~ 4.5°(Tele) / V : 39.24°(Wide) ~ 3.38°(Tele) |
| Min. Object Distance | 1.8m (5.91ft) |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0° ~ 340° |
| Tilt Range | 0° ~ 146° |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Vicon, Honeywell, Panasonic, Bosch, AD |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | Dual (24V AC & 12V DC ±10%) |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Aluminum, Plastic (Dome cover : Clear) |


