Key Features
• 1/4” Super HAD color CCD
• Based on W-V, the latest generation of Winner DSP engine
• 37x optical zoom (3.5 ~ 129.5mm) and 16x digital zoom
• SSNRIII, Upgraded 2D/3D noise reduction technology
• WDR, progressive scan, intelligent video analytics
• Day & Night with ICR, 512x sens-up support
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/4″ Ex-view HAD CCD (Double scan) |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.7Lux@F1.6 (50IRE), 0.001Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 3.5 ~ 129.5mm |
| Max. Aperture Ratio | 1 : 1.72(Wide) ~ 3.94(Tele) |
| Angular Field of View | H : 55.5°(Wide) ~ 1.59°(Tele) / V : 42.5°(Wide) ~ 1.19°(Tele) |
| Min. Object Distance | 1.5m (4.92ft) |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Panasonic, Bosch, Honeywell, Vicon, AD |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Gain Control | Fixed / Moved / Motion Detection / Tracking / Fence / Counting |
| LDC | Off / On |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | Dual (24V AC & 12V DC ±10%) |
| Mechanical | |
| Color / Material | Black, Silver |
| RAL Code | Aluminum |


