Key Features
• High resolution of 600TV lines (Color) 700TV lines (B/W)
• Min. illumination 0.15Lux@F1.2 (Color)
• 3.6x(2.8 ~ 10mm) varifocal lens
• True Day & Night (ICR), MD, SSNRIII
• Built-in UTP TX, Coax : Pelco-C (Coaxitron), RS-485, 28V AC, 24V AC, 12V DC
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Imaging Device | 1/3″ Super HAD CCD II |
| NETD | 2 : 1 Interlace |
| Pixel Size | Color : 600TV lines, B/W : 700TV lines |
| Min. Illumination | 0.15Lux@F1.2 (50IRE), 0.0003Lux (Sens-up, 512x) |
| Video Out | CVBS : 1.0 Vp-p / 75Ω composite |
| Lens | |
| Focal Length (Zoom Ratio) | 2.8 ~ 10mm |
| Max. Aperture Ratio | F2.0 |
| Angular Field of View | H : 94.4°(Wide) ~ 28°(Tele) / V : 69.2°(Wide) ~ 21°(Tele) |
| Min. Object Distance | 0.2m (0.66ft) |
| Lens Type | DC auto iris |
| Mount Type | Board type |
| Pan / Tilt / Rotate | |
| Pan / Tilt / Rotate Range | 0° ~ 352° |
| Tilt Range | 0° ~ 73° |
| Operational | |
| Motion Detection | Samsung-T/E, Pelco-D/P, Panasonic, Bosch, Honeywell, Vicon |
| Privacy Masking | Pelco-C (Coaxitron) |
| Gain Control | Motion Detection |
| Environmental & Electrical | |
| Operating Temperature / Humidity | -10°C ~ +55°C (+14°F ~ +131°F) |
| Storage Temperature / Humidity | Less than 90% RH |
| Input Voltage | 28V AC ±10%, 24V AC, 12V DC±10% |
| Mechanical | |
| Color / Material | Ivory |
| RAL Code | Plastic (Dome cover : Clear) |


